Esporty aneb profesionální hraní PC her
Esporty jsou obrovským trendem a těší se velké popularitě ze stran hráčů i diváků. Mnozí je sice za sport nepovažují, ale se do něj můžou řadit i takové šachy, proč by nemohlo být považováno za sport i Leauge of Legends, ne? Pokud jsi o esportu už něco zaslechl, ale přesně nevíš, o co jde, nebo o něm teď čteš poprvé, jsi tu správně!
Co je to esport?
V esportu spolu soutěží týmy (nebo hráči) v hraní konkrétní online počítačové hry. Týmy se zpravidla skládají z profesionálních hráčů PC her, ale existují i amatérské ligy. V esportu se pořádají soutěže, turnaje a existují i ligy. Na ligových turnajích se scházejí týmy i fanoušci a jedná se o velké akce. V zahraničí naplní při esportovém zápase fanoušci bez problému celý stadion a ti ostatní můžou sledovat esport v live přenosu. Mistrovství světa v League of Legends 2020 sledovalo 40 milionů diváků.
V ČR esporty zaštiťuje Česká esportová asociace, která organizuje a řídí domácí soutěže, drží profesionální úroveň celého esportu a zároveň se snaží o osvětu široké veřejností a herních „mudlů“.
Profesionální hráč PC her se, podobně jako profesionální fotbalista, hraním her živí. V ČR ale ještě není esportové herní prostředí na takové úrovni, aby jen účast a vítězství na turnajích stačily k obživě.
Co k esportu potřebuješ
K esportu potřebuješ především vynikající internetové připojení, abys neměl lagy ve chvíli, kdy tě tým nejvíc potřebuje, výkonný herní počítač a další profi gamingové periferie jako monitor s vysokou obnovovací frekvencí (100-120 Hz), herní myš s vysokým DPI, klávesnici (nejlépe mechanickou) a sluchátka (ideálně s prostorovým zvukem) atd.
No a v první řadě potřebuješ talent, silnou vůli, spoustu nahraných hodin, postřeh a strategické myšlení. Ale záleží samozřejmě na tom, jaké hře se věnuješ. Nejoblíbenější jsou first person střílečky a strategie, proto mluvíme hlavně o nich. Když budeš dostatečně dobrý, můžeš se pokusit dostat do nějakého ligového týmu.
České esport týmy
V Čechách už působí stovky esportových týmů a ty nejúspěšnější z nich nás reprezentují na mezinárodních turnajích. Česko-slovenské herní scéně vládne organizace eSuba, která má týmy hrající LOLko, CS:GO, Heartstone, Rocket League a Wild Rift. Další známé jsou třeba SINNERS (hlavně díky CS:GO), Entropiq, Dark Tigers, eKoVy nebo Inside Games. Některé organizace provozují také herní akademie, kde trénují nové hráče zkušení pařmeni ověnčení trofejemi.
Esportové počítačové hry
Pozor, ne každé hraní videoher lze považovat za esport. Nejoblíbenějšími esportovými hrami jsou:
- Counter-Strike: Global Offensive
- StarCraft II
- League of Legends
- TrackMania
- World of Tanks
- WarCraft III
- Hearthstone
- Dota 2
- Overwatch
- PlayerUnknown's Battlegrounds
- Fortnite
- FIFA
Esport na mobilech
V posledních letech je rostoucím trendem příchod mobilních esportových her. Hry jako Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile a Mobile Legends dominují odvětví mobilních her a je jasné, že esport tato popularita zasáhne a promění. Jak moc, teprve uvidíme. Možná časem nebudeš muset střádat na nadupané herní PC, ale vystačíš si s telefonem nebo tabletem.
Speedrunning aneb specifická forma esportu
A pak je tu ještě jedna specialitka, která se tak trochu vymyká předchozímu – řeč je pochopitelně o speedrunningu. Pokud nevíš, o co jde, ve zkratce se jedná o co nejrychlejší průchod danou hrou. Nemusí se jednat (a většinou ani nejedná) o tituly uvedené výše v článku, na druhou strany se dělají speedruny ve všech myslitelných hrách a jejich žánrech – a to včetně logických her jako je např. dnes již legendární The Witness nebo příběhovkách (o kterých brzy přineseme samostatný podrobný článek) typu Detroit: Become Human.
Speedruny se dělí do několika základních kategorií, abys při sledování speedrunu na první pohled poznal, jestli speedrunner postupuje legitimně („dev intended“, tj. podle záměrů tvůrců hry), nebo ke zrychlení svého runu (průchodu hrou) využívá všechny dostupné glitche a bugy, které autoři přehlédli, zapomněli opravit, či dokonce záměrně ponechali:
- Any% – „freestyle“, který neukládá žádný požadavek na dokončení (zde obvykle speedrunneři masivně využívají glitche a bugy).
- 100% – vyžaduje úplné dokončení hry, což může zahrnovat např. dokončení všech subquestů či dalších „nepovinných“ částí hry (popř. se používá nějaká jiná metrika).
- Low% – je opakem 100% runu, tedy dokončení hry pouze s naprosto nezbytným minimem míry splnění vítězných podmínek.
- Glitchless – omezuje hráče na pouze čistý legitimní „dev intended“ průchod, tedy bez jakýchkoliv exploitů, glitchů a bugů.
- 0% – velmi specifická kategorie, jakási absolutní odnož low% runu realizovaná zpravidla obvykle pomocí tajných průchodů hrou (např. v Manifold Garden).
Oblíbenou formou speedrunningu, která se nejvíc podobá soutěžím v klasických esportech, je také závodění mezi dvěma nebo více speedrunnery. Videa a živé přenosy speedrunů si můžeš prohlédnout na YouTube a Twitchi. Speedruny se také někdy předvádí na herních eventech.
Esportovní puristi ovšem tvrdí, že speedrunning není a nikdy nemůže být tradičním esportem. Je v něm podle jejich názoru až příliš mnoho náhody a štěstí. Ve světě esportu má však speedrunning své stálé místo. Vyžaduje téměř dokonalé pochopení základních mechanismů hry a musíš být ve hře neskutečně dobrý, protože i sebemenší zaškobrtnutí či zaváhání (resp. cokoliv, co by tě zpomalilo) tě připraví o drahocenné vteřiny. Někdy přitom rozhodují o výsledku runu i setiny. Soutěžit na esportové úrovni vyžaduje nesmírný skill a stovky, nebo dokonce tisíce hodin tréninku a budování mozkové i svalové paměti.
Ať už se rozhodneš holdovat esportu jako divák, nebo se budeš chtít stát profesionálním hráčem PC her, hlavně si hraní vždycky užij – hry jsou tu totiž hlavně pro radost a pocit dobrodružství. A třeba je právě teď tvá vysněná gamesa zrovna ve výhodné cenové akci.