Fallout: přežiješ v zemi zubožené jaderným konfliktem?
Fallout: přežiješ v zemi zubožené jaderným konfliktem?
Lidstvo. Chamtivé, nepoučitelné a bezohledné. Stále konzumující a toužící po něčem víc, neberoucí ohled na budoucnost. Takové lidstvo vyvolalo v roce 2077 devastující jadernou válku. Válku, která je nejděsivější ze všech, nemilosrdnou, s fatálními následky pro další generace. Lidé se před dopadem nukleárních zbraní v zoufalství ukryli do podzemních krytů – do Vaultů. Ve Falloutu hraješ za hrdinu, který musí o století později přežít v tomto drsném světě, který mu předci odkázali.
Dokážeš to?
O velkolepé herní sérii Fallout slyšel asi každý, kdo se alespoň trochu zajímá o počítačové hry. Pokud jste se ale ještě k samotnému hraní této postapokalyptické RPG klasiky nedostali, přiblížíme vám, proč byste se do ní měli rozhodně pustit. A protože Falloutů za ty roky vznikla celá řada (konkrétně 9 pokračování a mnoho DLC), pomůžeme vám se v nich zorientovat, abyste si mohli vybrat právě to, které bude vašemu hráčskému srdci nejmilejší a ve kterém strávíte hodiny a hodiny nadšeného hraní.
První Fallout
V první hře ze série Fallout (z roku 1997) se ocitneš v roce 2161, tedy 84 let po ničivé jaderné válce mezi USA a Čínou, ve Vaultu 13. Ty ani ostatní obyvatelé už nevíte zhola nic o světě tam venku na povrchu. Celý život jste strávili ve Vaultu, který je ale teď v ohrožení. Porouchal se totiž čip na čištění vody, bez kterého do 150 dní všichni obyvatelé Vaultu zemřou. Tvým úkolem je proto nalézt vhodnou náhradu, pro kterou se budeš muset vypravit na nebezpečný povrch Země, o které nevíš zhola nic.
Není velkým překvapením (a tedy ani žádným spojlerem), že lidstvo z povrchu přeci jen zcela nezmizelo, ale prodělalo řadu mutací a snaží se přežívat, jak se dá. Při hledání čipu narazíš dokonce na Supermutanty, kolem kterých se točí další děj hry. Ukáže se totiž, že chybějící voda, není to jediné, co Vaultu 13 hrozí.
Co se provedení týče, je Fallout 2D RPG, kde si vybíráš jednu ze tří předvolených postav, nebo si vytvoříš zcela vlastní. Pohybuješ se po dvou mapách a získáváš zkušenosti (bojem, dialogy, plněním questů atp.). Ve hře záleží na volbách, které při hraní učiníš a můžeš se tak dočkat různých herních scénářů a konců hry. Důležitá je tvá karma a reputace, které určují, jak tě obyvatelé vnímají a mohou rovněž ovlivnit průběh hry. Stejně tak jako tvé statistiky. Když máš například příliš nízkou inteligenci, budeš v dialozích odpovídat často nesmyslné bláboly, ze kterých vznikají mnohdy komické situace. Jestli jsi naopak neobyčejně bystrý, otevřou se ti nové dialogové možnosti.
Pokud máš chuť si zahrát klasiku, která je i po více než 20 letech pořád skvělou hrou, nevadí ti 2D provedení a jsi zvědavý na zajímavý příběh, je první Fallout přesně pro tebe.
Fallout 2
Fallout 2 si zachoval většinu mechanismů původní hry – jedná se také o 2D RPG s otevřeným světem a hráčskými rozhodnutími ovlivňujícími hru. Děj se posouvá o dalších 80 let do budoucnosti (oproti předchozímu dílu) a ty hraješ za potomka hlavního hrdiny z prvního Falloutu, jehož hlavním nepřítelem je v tomto pokračování Enkláva (vojenská frakce), která zničí tvou rodnou vesnici.
Celá série Fallout je (podobně jako třeba hra Portal) prodchnutá humorem. Ve Falloutu 2 je tento aspekt mimořádně silný. Najdeme tu hodně popkulturních vtipů a parodií, časté narážky na Stopařova průvodce po galaxii a Monty Python. No zkrátka, nerdi si tady přijdou na své.
Fallout Tactics: Brotherhood of Steel
Třetího pokračování Fallout (2001) se ujal australský vývojářský tým Micro Forté. Jejich pojetí hry se od předchozích dvou výrazně liší. Došlo zde k odklonu od původního izometrického RPG a hra se místo toho více zaměřuje na strategii, taktiku a souboje jako takové. Odlišuje se také tím, že se hraje v real timu.
Tento Fallout ani dějově nenavazuje na dvě předchozí hry. Příběh se (nepřekvapivě) točí kolem Bratrstva oceli, které se snaží uchovat technické vymoženosti z dob dávno minulých pro další generace lidstva. Bratrstvo tě zrekrutuje a ty následně plníš nejrůznější úkoly, které jsou mnohem více akční a bojově zaměřené, než tomu bylo v předchozích dílech. Hrát ji můžeš dokonce v multiplayru s ostatními hráči.
V roce 2004 pak vyšlo další pokračování Falloutu s velmi podobným názvem: Fallout: Brotherhood of Steel (všimni si, že chybí pouze slovo „Tactics“). Hra byla vyrobená pro konzole Xbox a Playstation 2. U hráčů ale moc úspěchu nesklidila, společnost Bethesda (která má na svědomí Fallout 3 a všechny následná pokračování) ji po čase prohlásila za nekanonickou a na hru se prakticky zapomnělo.
Fallout 3
Ačkoliv nese číslovku 3, jedná se o páté pokračování série, které se z rukou studia Interplay přesouvá do společnosti Bethesda. Dějem se tu opět přesuneš o kus do budoucnosti, konkrétně do roku 2277, tedy prakticky 200 let po velké jaderné válce. Hraješ za hrdinu z Vaultu 101 a hlavní dějovou linkou celého Falloutu 3 (2008) je pak tvé hledání ztraceného otce. Při tom budeš čelit radiaci, speciálním mutantům a znetvořeným lidem. Rozhodnutí, která ve hře učiníš, budou (jako v předchozích dílech) ovlivňovat další děj hry, dej si tedy pozor na své jednání.
Fallout 3 číslovku opakuje i ve svém provedení, které je konečně ve 3D. Boje probíhají pomocí nového systému V.A.T.S. (Vault-Tec Assisted Targeting Systém), což je takový hybrid mezi bojem v reálném čase a time turnem – při míření se čas na chvíli zastaví a ty můžeš na nepřítele zamířit z různých úhlů a zvolit si jaké konkrétní části jeho těla zasáhneš (zobrazí se ti statistiky předpovídající úspěšnost zásahu). Také můžeš ke svému putování pustinou přibrat (NPC) parťáka. Hra tedy jak vidno obsahuje mnoho nových mechanismů a možností.
Není divu, že si získala obrovský počet fanoušků i ocenění (jako Game of the Year) a během prvního týdne se jí prodalo téměř 5 milionů kopií. Pokud jsi pravý gamer, rozhodně by ses s ní měl blíže seznámit. Nehrát Fallout 3 je jako nehrát třeba Mafii nebo GTA. A pokud by tě Fallout 3 opravdu chytil, raduj se, protože nabízí i pět DLC.
Fallout New Vegas
Další pokračování Fallout New Vegas (2010) běží na stejném enginu jako Fallout 3, v tomto ohledu se tedy žádná velká překvapení nekonají. Prostředí je ozvláštněné lokacemi z části Arizony, Kalifornie a Nevady – jedná se tedy o něco jiného, než jsi mohl vidět v předchozích dílech. Děj se odehrává 4 roky po Falloutu 3 a najdeš zde některé prvky z Falloutu 2.
Ovládáš postavu kurýra a přepravuješ balíček přes Mohavskou poušť, kam jinam než do New Vegas (tedy bývalého Las Vegas). Jenže, co se nestane… přepadnou tě a ty o balíček přijdeš… no vlastně tě skoro zabijí, naštěstí tě ale zachrání robot Victor. Ty však prahneš po pomstě (a po balíčku) a vydáváš se toho lotra, který ti to vše způsobil, hledat. Zapleteš se ale do událostí, které určí, kdo ovládá New Vegas a Mohavskou pustinu. A jako vždy, máš na to přímý vliv, takže rozhoduj moudře.
Fallout New Vegas byl obrovský úspěch, získal si armádu fanoušků a kritici ho označili za nejlepší díl ze série a zároveň jako jedno z největších RPG všech dob.
Fallout 4
Sedmé pokračování série z roku 2015 vychází z Falloutu 3 vylepšeného o hezčí grafiku a některé mechaniky – např. schopnost rozvíjet a spravovat osady a rozsáhlý crafting systém, kde lze materiály získané z prostředí použít k výrobě léků a výbušnin, upgradu zbraní atp.
Ocitáš se v roce 2287 (tedy 10 let po Falloutu 3) a hraješ za „Sole Survivor“ (jediného přeživšího), který až do teď spal v kryogenní komoře ve Vaultu 111… Takže ho čeká celkem překvápko. Říkáme sice „ho“, ale na začátku hry si můžeš zvolit, zda budeš hrát za ženu či za muže. Poté, co se Sole Survivor stane svědkem vraždy svého manžela/manželky a únosu jejich syna, vydá se do Commonwealthu (okolí Bostonu), aby hledal jejich ztracené dítě.
Rozšíření je opravu požehnaně, a pokud se nemůžeš rozhodnout, jaké je pro tebe to pravé, vezmi rovnou všechny v rámci Fallout 4 Game of the Year Edition – tedy výhodného balíčku, díky kterému získáš kompletní obsah.
Fallout 76
Fallout 76 (2018) je zatím poslední pokračování série, které bohužel nezískalo takový ohlas, jako předchozí verze. Bethesda se totiž rozhodla vyjít z Falloutu 4 a doplnit ho o online svět, kde spolu hráči mohou vzájemně interagovat. To se sice z počátku bohužel moc nedařilo. (Spolupráce hráčů totiž nebyla pro přežití nutná a nebyl proto důvod ostatní hráče kontaktovat. Na rozhlehlé mapě na ně bylo také velmi těžké natrefit). Ale po pár opravách a přidání lidských NPC se z Falloutu 76 nakonec stala oblíbená online hra (ačkoliv s menší skupinou fanoušků než u předchozích dílů). Záleží ale ovšem na vašem vkusu a preferencích. Pokud rádi zabíjíte nepřátele ve skupině s přáteli a baví vás kooperace, je pro vás poslední Fallout jako dělaný!
Které pokračování Falloutu si pro přežití v nehostinné jaderné pustině vybereš je jen na tobě, jisté ale je, že budeš čelit mnoha nebezpečím a procvičíš si svůj postřeh a střelecké schopnosti. Jen doufejme, že se podobného katastrofického scénáře nedočkáme i v realitě. Ono zabíjet příšery ve hře je přece jen něco jiného…