Jaké herní PC vybrat, abys rozjel nejhranější hry?
Pročítáš recenze nejnovějších her, koukáš na let’splaye, ale ve finále jenom zamáčkneš slzu, protože na svojí obstarožní plečce rozjedeš maximálně tak Solitér ve Windows? Nevěš hlavu, poradíme ti, jak vybrat herní počítač, abys na něm rozjel i nejnovější pařby a současně ses vešel do budgetu.
Trocha teorie nikoho nezabije
Než se vrhneme na tipy a triky ohledně herního železa, nastíníme ti základy, abys měl aspoň zhruba tucha, z čeho se herní počítač (popř. herní notebook) vůbec skládá. Dozvíš se, které komponenty jsou klíčové pro hraní her a jaké jejich parametry jsou důležité. Ne vždy totiž platí, že co je drahé, je zároveň kvalitní nebo vhodné (to se týká především herních notebooků).
Pokud už o herním hardwaru základní představu máš, tuhle kapitolu klidně přeskoč.
Motherboard (MTB) neboli základní deska
Jde o takový „podvozek“ celého herního počítače (ale i jakéhokoliv jiného PC) – a samozřejmě platí, že na kvalitním podvozku dost záleží! Na MTB totiž přímo připojuješ procesor (CPU), tedy hlavní mozek celého počítače, RAM (operační paměti), grafickou kartu (GPU), pevné disky a další komponenty. Základním parametrem MTB by měla být kompatibilita s CPU, který si vybereš. Velmi důležitá je stabilita desky v zátěži (a při případném podvoltování či převoltování CPU).
CPU
Mozek celého počítače. Nehoň se za jeho frekvencí, už to dávno není ten nejdůležitější parametr! Raději vol CPU novějších generací (v roce 2022 to platí o 11. a 12. u Intelu nebo 5000 a 6000 u AMD) a především sleduj počet jader procesoru – zejména u her platí, že čím více, tím lépe. Na druhou stranu pokud nemáš neomezený rozpočet, nemá smysl jít do těch nejdražších CPU – jejichž cena je dost často nechutně přepálená. Pamatuj, že CPU v zásadě stačí pouze tak výkonný, aby nebrzdil GPU (grafárnu). Hlavně pamatuj na pořádný chladič (ty přibalené v krabici od CPU dej rovnou dědovi, ať si je odnese do sběru); nejlepší jsou takové, které vypadají jako Thorovo kladivo rozsekané na tenké plátky – zaručí ti dobrý odvod tepla a nebude tě rušit hlukem startujícího vrtulníku.
GPU čili grafárna (grafická karta)
V herním počítači ta vůbec nejdůležitější komponenta! Právě její výkon rozhoduje (pokud jí nebrzdí pomalé CPUčko), jaké hry si můžeš zahrát, v jakém rozlišení a v jakých detailech či detailním nastavení grafiky ve hře. Obecně zhruba platí, že pokud chceš hrát i nejnovější hry ve 4k rozlišení, budeš potřebovat kartu aspoň za desítku, spíš počítej víc – každá legrace bohužel něco stojí a grafická karta patří mezi ty vůbec nejdražší komponenty…
RAM
neboli operační paměť. Čím rychlejší a s menšími latencemi, tím lepší, rozhodující je ale kapacita osazených pamětí (nechceš přeci čučet na loadovací obrazovku déle, než je bezpodmínečně nutné). Na hry ber v roce 2022 alespoň 16 GB, 32 GB je lepší. Vždycky se snaž popadnout dvě stejné paměti (na celkových 16 GB tedy dva moduly 8 GB) a nechat si je zapojit dvoukanálově – vymáčkneš tak z pamětí mnohem víc výkonu!
HDD čili pevný disk
Tady si dej pozor hlavně na to, aby to byl disk typu SSD, jsou totiž několikanásobně rychlejší než klasické plotnové disky a ty přece nechceš čekat na start systému nebo nahrávání levelů. Moderní SSDčka oproti klasickým HDD dovedou zkrátit čekání skoro na polovinu! Kapacitu až tolik neřeš, stejně nebudeš hrát 50 her najednou. Ber, pokud možno, SSD typu NVME 4. generace (jen pozor, aby NVME disky uměl tvůj MTB!).
PSU
Zkratka pro napájecí zdroj (tedy pokud se nerozhodneš pro herní notebook, tam zdroj neřešíš). Potřebuješ výkonný zdroj, aby utáhl všechny žravé komponenty, zejména GPU a CPU. Na určení výkonu zdroje ti nejlíp poslouží online kalkulačka, kam zadáš spotřebu všech ostatních komponent. Současně ber zdroj s modulární kabeláží (nebudeš mít ve skříni zmatek a všechno půjde líp uchladit) a pokud možno i s tichým chlazením. Se značkou Seasonic s účinností nad 80 % nešlápneš vedle.
SkříňNemáme na mysli šatní, ale pochopitelně počítačovou. Klidně můžeš vzít i nějakou herní, zvlášť, pokud tě berou duhové barvičky a světelné efekty. Jestli tě ale víc než parádění (dobré tak akorát na machrování) zajímá víc funkčnost, ber skříň, která ti nabídne velký prostor, kde může dobře proudit vzduch, který tak efektivněji ochladí náročné komponenty jako GPU a CPU. Ideální jsou pak skříně, kam vmontuješ i vodníka (vodní chlazení) nebo druhou grafárnu – pokud máš opravdu solidní budget.Tak a máš to za sebou – seznam a stručnou charakteristiku základních komponent herního počítače. Je toho samozřejmě mnohem víc – zvukové karty (většinou jsou integrované na MTB, vol ale externí USB, pokud chceš mít dobrý zvuk a máš hi-fi repro), síťovky, řadiče, speciální chlazení a spousta periferií. Pro začátek to ale stačí.
Ještě je tu ale jedna věc, a tou je…
Monitor
Jasně, nejsme včerejší a dobře víme, že monitor není přímo součástí herního počítače (byť herního notebooku už ano). Zmiňujeme ho hlavně kvůli parametrům jako uhlopříčka, rozlišení a obnovovací frekvence (a latenci), které mohou mít dopad na volbu výše uvedených komponent. Zejména GPU.
Uhlopříčka (tedy velikost monitoru)
Tady je to na tobě. Záleží, jestli ti stačí standard (24“), nebo budeš chtít ušetřit volbou menšího rozměru (což bude platit v případě herního notebooku, kde počítej max. s uhlopříčkou 17“), nebo budeš naopak chtít trumfnout televizi v obýváku (pak se připrav na opravdu pořádnou cenovou raketu).
Rozlišení
Tohle je dost zásadní parametr. Stačí ti (dnes už) základní full HD rozlišení (1080 pixelů na šířku)? Nebo chceš rovnou 2k, či ještě líp 4k? Pak se připrav na cenový skok a hlavně – na větší rozlišení, než je full HD, budeš potřebovat mnohem, ale mnohem výkonnější (a taky dražší) GPU, které bude muset zpracovávat několikanásobně více pixelů.
Typ displeje
TN, MVA, PVA, IPS… těmito zkratkami se označují typy displejů, k hernímu počítači se ti nejvíc bude hodit typ s nejnižší latencí (dobou odezvy na signál), tu mají typicky TN displeje, zato ale mají mnohem horší barevné podání a pozorovací úhly.
Obnovovací frekvence
Pokud chceš mít kvalitní zážitek a plynulý obrazový vjem z hraní těch nejprodávanějších her na PC, vol monitor s frekvencí 100 Hz nebo ještě lépe 120 Hz. Pamatuj ale, že pak musíš volit GPU, která dokáže stabilně vykreslit 100 FPS, resp. 120 FPS (snímků za vteřinu). Zejména ve vyšších rozlišeních (než je full HD) to ale bohužel taky znamená nutnost pořízení extrémně nadupané grafárny.
Herní PC versus herní notebook
Ještě, než se pustíme do nějakých konkrétnějších tipů, zvaž, co vlastně budeš chtít hrát, jak a kde. A především – kolik do „železa“ (herního hardwaru) hodláš investovat. Nebo ještě jinak – opravdu potřebuješ být mobilní a víš, že počítač budeš chtít často přenášet a používat na různých místech? Pak ti asi nezbývá jiná volba než herní notebook. Pokud ale něco z výše uvedeného vysloveně nepotřebuješ, rozhodně zvol raději herní počítač ve formě stolního desktopu (byť zabere více místa a nevezmeš si ho třeba na hraní do postele nebo za kámoši).
Herní počítač (desktop PC)
Má oproti hernímu notebooku kromě (ne-)mobility (skoro) samé výhody! A tou největší výhodou je nižší cena! Mobilní komponenty, ze kterých se skládají notebooky, jsou prostě výrazně dražší a současně méně výkonné. Navíc si můžeš (nechat) desktopové (stolní) PC poskládat z komponentů přesně podle vlastního výběru. V neposlední řadě jsou stolní PC při stejném herním výkonu (a správně volbě chladících komponent) výrazně tišší, takže tě nebudou při hraní nejnáročnějších her obtěžovat zvuky přistávající stíhačky. A v případě potřeby můžeš navíc snadno stolní herní počítač upgradovat: dokoupit výkonnější GPU nebo přidat další disk apod.
Herní notebook
Jasně, na notebooku je super, že ho relativně snadno přeneseš z místa na místo. Jenže ty skutečně výkonné herní notebooky už zase tak moc přenositelné nejsou (počítej i se zdrojem 3,5–5 Kg). Baterka při hraní dlouho nevydrží a připrav se na pořádný kravál od větráčku – výkonná herní GPU se v tenoučkém těle notebooku prostě nějak uchladit musí.
Pokud se pro herní notebook přeci jen rozhodneš, připrav si jednak vyšší budget, a pokud „smrdíš korunou“, hlavně si dej pozor na ultra-výkonné (a ultra drahé) notebooky. Často už v jejich případech připlácíš desítky tisíc za nepatrné navýšení výkonu, které má navíc mnohdy význam pouze na papíře. Extrémně výkonné mobilní stroje s nejnadupanějšími GPU se totiž velmi rychle přehřívají a v reálu tak svůj „papírový“ výkon nedokážou ani v praxi využít.
Jak vybrat herní PC
Zklameme tě, ale popisovat nebo dávat tipy na konkrétní komponenty skoro nemá význam – budou zastaralé, než tento článek dokončíme, natož publikujeme online. Takže ti dáme sice jen několik, ale zato důležitých tipů:
Herní PC do 7000 Kč je naprostá utopie. Za tyhle peníze neseženeš ani rozumné GPU, natož všechny ostatní komponenty. Připrav si alespoň pětkrát až šestkrát tolik. Spíš počítej, že základní herní počítač vyjde na 40 000 Kč, střední třída na cca 60 000 Kč a top sestavy začínají na 80 000 Kč.
Pozor na hotové sestavy – ne všechny nabízené zkompletované herní počítače jsou dobře poskládané – v lepším případě tě to bude stát jen penízky navíc, v tom horším bude pro herní účely takový počítač špatně použitelný. Dobrých hotových sestav je fakt dost málo.
Parametry důležitých komponent jsme nastínili v první kapitole, takže spíše souhrn – v roce 2022 se bavíme o RAM aspoň 2 × 8 GB, minimálně 3200 MHz, disk SSD NVMe gen. 3.0 nebo 4.0, zdroj podle kalkulačky spotřeby, ideálně 750 W od Seasonicu nebo EVGA, skříně s dostatečným vnitřním prostorem, ideálně značky Be quiet! nebo Fractal Design.
GPU je pro herní počítač tak důležitá komponenta, že by se ní dal napsat samostatný článek (výrazně delší než tento). Dobrá aktuální zpráva je, že právě teď (přelom září a října 2022) je ideální doba nákupu grafické karty! Jednak karty ve velkém prodávají těžaři kryptoměny Ethereum (tady jen pozor při nákupu grafické karty z druhé ruky od těžařů – karty jsou sice mnohdy za velmi příznivou cenu, ale jsou taky značně opotřebované zátěží 24/7 a potřebují často repasování či retrofit chlazení) a jednak přicházejí na trh karty nové generace (RTX 40xx od nVidie a AMD RX76xx a RX77xx). Důležité každopádně je, že střední a vyšší střední třídy GPU vhodných pro full HD nebo 2k rozlišení jsou teď opět o něco dostupnější a prodávají za poloviční či třetinové ceny oproti loňsku.
CPU je opět na samostatný článek. Je na tobě, jestli zvolíš dražší Intel (rozumné minimum je 6 jádrový i5), nebo si počkáš na příchod nové generace od AMD. Ta by měla přinést dechberoucí výkon, a tím srazit ceny stávajících procesorů.
Jak vybrat herní notebook
Výběr herního notebooku by také vydal na několik samostatných článků. Máme pro tebe ale aspoň jeden tip, který je slibný zejména v poměru cena/výkon/kvalita. A tím je nová řada herních notebooků od HP nazvaná Victus. Jedná se o dostupné laptopy, na kterých sice nerozběhneš úplně všechny novinky, ale většinu nejhranějších her na Steamu ano. Kolem 25 000 Kč seženeš HP Victus 16 s RTX 3060 a Ryzenem od AMD na pohodové hraní ve full HD. Při výběru herního notebooku se řiď hlavně recenzemi.
Co dělat, když nestačí rozpočet na nové herní železo?
Hlavně nepropadej panice! Ceny hardwaru jdou pořád dolů a pokud nezbydou peníze letos, našetříš příští rok. A i na běžném stroji rozběhneš starší hry, které i přes své stáří vypadají naprosto úchvatně i v konkurenci současných games – namátkou třeba Zaklínač 3, PUBG, For Honor nebo z jiného soudku král všech mastermindů The Witness. Ostatně velká spousta příběhových a logických her nevyžaduje zrovna nadupané herní PC nebo rozhodně ne herní počítač v konfiguraci podle současných standardů.