Pozor na internetové podvodníky: nebezpečí na každém rohu
Kybernetická bezpečnost je čím dál tím víc nebezpečné a zároveň ožehavé téma a nejen k hernímu světu nepochybně patří stejně, jako téma šedý trh, kterému se na našem webu věnujeme také.
O co jde?
Podvodníci se pod různými záminkami snaží přes různé komunikační prostředky z vás vylákat citlivé údaje. Nejčastěji na sociálních sítích, ale nejen tam. Profily, které se zdají být, jako by šlo o vaše přátelé. Emaily, které vypadají jako od skutečných společností, nabídky z bazarů, a podobně.
Jak se tomu vyvarovat?
Konkrétní návod není, určitě však na první místo patří obezřetnost v každém případě. Vynalézavost podvodníků jde dopředu stejně jako technologie a každým dnem se jejich metody mění. Pokud si chcete vyzkoušet, jak na tom aktuálně s bezpečností na internetu jste, můžete například vyzkoušet bezplatný test na KYBERTEST.CZ.
Napsal vám v poslední době někdo "nový"? Už v tuhle chvíli by měla pozornost vyletět do nebeských výšin. Na podvodné SMS už narazil asi každý, jak však bylo zmíněno, vynalézavost podvodníků se neustále mění. Údajné soutěže na facebooku, reakce na nabídky z bazarů, kde si vyžadují zaplatit část dopravy, nebo čím dál tím víc oblíbenější soutěže na facebooku. Zde platí jednoduché pravidlo. Pokud zní nabídka příliš dobře, může útočit na vaše city a ve slabší chvíli jim na nabídku kývnout.
Dalšími prvky pro odhalení mohou být například photoshopové obrázky. Sledujte, zda obrázky vypadají reálně, zda nějaký prvek nevypadá příliš uměle, a podobně. Nebo styl, jakým osoba píše. Pokud se vydává za někoho, koho znáte a víte, že píše spisovně správně a najednou kromě lámané češtiny chybí i diakritika, může se jednat o další vodítko k potencionálnímu riziku. Ve všech případech se může jednat o nátlak k potvrzení, ubezpečování, že nic platit nebudete, a další. O vyskakovacích oknech s "nejvýhodnější nabídkou" ani nemluvě, zde se jedná o podvod téměř vždy. Obzvlášť, pokud vyskočí na úplně jinou stránku, než na které se nacházíte.
Vždy však věřte instrukcím od operátora, či banky. Pokud si nejste jisti, komunikaci ukončete a napište nebo zavolejte přímo do organizace vy.
Rozhodli jste si kybertest udělat? Jaký byl výsledek? S instrukcemi na danm webu plus informacích od nás si můžete test vyzkoušet znovu, zda v paměti něco utkvělo a podaří se vám mít lepší výsledek.
Příklady podvodů
Co s tím dělat?
Může to znít všelijak, ale moc se s tím dělat nedá. Alespoň určitě ne hned. V první řadě určitě zanechat chladnou hlavu. Jakákoliv odpověď přímo na stranu podvodníků může znamenat nové bezpečnostní riziko v podobě zanechání digitální stopy. V každém případě nikam nezadávat své citlivé údaje, nesdělovat heslo, sledovat adresy a údaje o platbě či bankovnictví vyplňovat jen na ověřených stránkách, případně přes zabezpečené certifikáty.
Důležité je říct, že Key4You není v takových případech přímým poškozeným a zcela celé dostupné informace můžeme poskytovat až po vašem nahlášení na PČR a poté obdržení oficiální výzvy k součinnosti právě od policajtů. Ani nahlášení však neznamená automatické vyřešení a vrácení, celý proces může trvat i několik týdnů, ne-li déle.
V každém případě informovanost je základ a nezáleží na tom, zda se jedná o dítě, nebo důchodce, naletět záškodníkům může každý. Otevřenost v tomhle směru může zachránit nejednu malou částku.