Speedrun – když dohrání hry nestačí
Máš na své klávesnici nový zářez za dohrání další hry? Super! Co ale dělat, pokud tě zrovna tahle hra vtáhla natolik, že už jsi ji dohrál na všechny způsoby, získal všechny achievementy, viděl všechny konce a našel všechny secrety? Zkus speedrun a získej světový rekord za dohrání v nejkratším čase! Poradíme ti, jak na to.
Co je to vlastně speedrun? Jde o velmi specifickou formou esportu, kdy se hráč snaží o nejrychlejšího průchodu celou hrou. Pokud jde skutečně o esportovou akci, jak naznačuje úvodní obrázek, jedná se o závodění mezi dvěma nebo více speedrunnery, které sledují diváci ať už na místě, nebo formou twitchového či youtubového streamu.
Tip: Speedruny jsme naťukli i na konci článku o esportech.
Mnohem obvyklejší formou speedrunu je ale klasický singleplayer, kdy se prostě snažíš postupným tréninkem danou hru co nejrychleji dokončit. Nemusí jít přímo o parkourovou ,závodní či akční hru, speedruny se dělají v zásadě napříč všemi žánry, včetně logických her.
Speedrunning 101 aneb základní druhy speedrunů
Není speedrun jako speedrun. Délka průchodu hrou se totiž může zcela drasticky lišit podle toho, jestli cílíš na totální „kompletismus“ (dokončení úplně všeho, co hra nabízí vč. nepovinných částí), nebo zda hledáš optimální nejrychlejší trasu k závěrečným titulkům bez ohledu na to, že vynecháš určité pasáže hry. Obrovskou roli hraje také to, jestli během speedrunů využíváš (resp. zneužíváš) případné bugy, které daná hra obsahuje.
Speedruny tedy můžeme dle výše řečeného rozdělit do následujících kategorií:
- Any% – vše je povoleno a není zde žádný požadavek nebo omezení na dokončení, to znamená, že můžeš libovolně využívat glitche, exploity a bugy, které hra obsahuje.
- Glitchless – je přesným opakem výše uvedeného speedrunu, takže tě omezuje na čistý legitimní průchod, tedy bez jakýchkoliv exploitů, glitchů a bugů.
- 100% – tento speedrun vyžaduje, abys hru zcela zkompletoval i včetně nepovinného obsahu, což může zahrnovat např. dokončení všech subquestů apod.
- Low% – je opakem předchozího, tedy k dokončení tohoto speedrunu ti stačí dokončení hry skutečně jen s nejnutnějším minimem splnění vítězných podmínek.
- 0% – velmi specifická (a vzácná) kategorie, jakási absolutní odnož low% runu realizovaná zpravidla obvykle pomocí tajných průchodů hrou (např. v logické hře Manifold Garden).
Co je ke speedrunu zapotřebí?
Pokud jsi do nějaké gamesy opravdu blázen a rozhodneš se zkusit pokořit dosavadní speedrun, budeš kromě obrovské porce štěstí potřebovat následující:
Hardware
Ve speedrunech mnohdy rozhodují setiny, nebo dokonce i tisíciny sekund. Je tedy naprostou nutností, aby ti daná hra běžela naprosto plynule a stabilně. K tomu potřebuješ odpovídající herní železo. A to neznamená jen dostatečně výkonnou grafickou kartu a procesor, který ji dovede zásobit daty, ale i mechanickou klávesnici s antighostingem a rychlými spínači (u některých her přijde vhod i klávesnice, která umožní programovat vlastní makra). Samozřejmě také myš s vysokým DPI.
TIP: Nepoužívej nic bezdrátového, nebude tak hrozit, že se ti vybijí baterky. Gamepad se moc nedoporučuje, je zpravidla pomalejší.
K tomu všemu pochopitelně budeš potřebovat i monitor s vysokou frekvencí a technologií G-sync (resp. Freesync, podle toho, zda máš grafárnu od nVidie, nebo od AMD), abys měl naprosto spojitý a plynulý vizuální vjem.
Pokud potřebuješ k hernímu hardwaru více tipů, mrkni na článek o výběru herního počítače.
Software
Nejsi včerejší, takže asi nemusíme zdůrazňovat, že budeš potřebovat samotnou hru. Pokud chceš zkusit speedrunning „na blind“ a nevíš, která hra je na to nejlepší, zkus některou z plošinovek (ty obvykle nebývají tak dlouhé) nebo mrkni na hry, které máme zrovna v akci.
Kromě hry samotné budeš ale potřebovat i speedrun timer. Prográmek, který se integruje s danou hrou a dokáže ti naprosto přesně změřit jednotlivé časové úseky průchodu. Vyzkoušej můžeš třeba LiveSplit speedrun timer, volbu mnoha ostřílených runnerů.
A pak je tu ještě operační systém. Pokud jedeš na Windows, nezapomeň optimalizovat systémové prostředky ukončením všech nepotřebných programů běžících na pozadí (pochopitelně i na „popředí“) a zakaž všechny systémové klávesy a klávesové zkratky, které by mohly přerušit tvůj speedrun nějakým otravným vyskakujícím oknem (typicky klávesa START).
Znalosti
Speedrun vyžaduje dokonalé pochopení základních i pokročilých mechanismů hry – včetně znalosti chování všech objektů, předmětů a bezchybné orientace na herní mapě. Pokud chceš být nejlepší, počítej s tím, že čeká tě zkrátka spousta hodin biflování. Naštěstí určitě zábavnějšího než ve škole.
Hodně ti určitě pomohou YouTube videa a tutoriály. Pravdou ovšem je, že ti nejlepší a nejrychlejší hráči nakonec musí přijít s něčím vlastním. S něčím, co ušetří čas a nikdo jiný na takový fígl ještě nepřišel.
Talent a skills
Něco ti nadělil do vínku pařanský bůh, zbytek budeš muset dohnat usilovným tréninkem. I sebemenší zaškobrtnutí či zaváhání (resp. cokoliv, co by tě zpomalilo) tě připraví o drahocenné vteřiny. Počítej proto s tím, že musíš kromě „běžné“ paměti (aby sis pamatoval kde a kdy ve hře co je) natrénovat tzv. svalovou paměť. Díky tomu ale budeš určité akce časem vykonávat automaticky, aniž by ses na ně musel speciálně soustředit. Asi jako když plaveš, jedeš na kole nebo řídíš auto.
Určitým specifikem jsou pak logické hry s proprietárními proměnnými puzzly, např. The Witness randomizer mod. Tady si nestačí zapamatovat řešení všech hádanek (protože se neustále mění), ale musíš se naučit rychle myslet. Jedná se o jakýsi pomyslný vrchol a pro mnohé i nedostižnou metu speedrunningu, protože valná většina lidí randomizer mody nikdy nedohraje (ani jednou, natož v co nejkratším časovém limitu).
Poslední dva z uvedených požadavků by šlo částečně i vyjádřit jako čas. Než se hru dokonale naučíš, zapamatuješ a natrénuješ svalovou paměť, počítej se stovkami hodin odehraného času.
Tipy pro úspěšný speedrun
Dejme tomu, že máš hardware i software, hru znáš líp, než vlastní boty a trénink speedrunu trval tak dlouho, že jsi při něm poslal do křemíkového nebe několik klávesnic a myší. Dejme tomu, že jsi připravený na pokoření světového rekordu. Na co bys neměl zapomenout?
- Obrnit se – jasně, říkáš si, kdybych neměl trpělivost, nedostal bych se až sem. My ale máme na mysli spíš obrnění se proti frustraci. Zkrátka se připrav na to, že můžeš kdykoliv selhat, klidně po mnohahodinovém runu, klidně v samotném závěru. Nebo ti zmrzne comp či vypadne proud. Stát se může cokoliv, počítej s tím.
- Nevzdávat se – pokud se cokoliv stane, neházej hned bazuku do žita. Došel jsi až sem.
- Najíst a napít se – jestli jde o delší speedrun, nezapomeň se před ním důkladně najíst (ne přejíst!) a napít. A taky si odskočit. Další jídlo a pití si nech poblíž compu, bude se ti hodit pro případ nouze nebo v případě extrémně dlouhých runů.
A na úplný závěr – speedruny vyžadují nesmírnou dávku nadšení, času a trpělivosti. Nic z toho by ale nemělo omezit či ohrozit tvůj osobní a pracovní život, ani zkazit zážitek ze hry. Hraní je hlavně pro radost, nezapomínej na to.
Zlom vaz a hodně štěstí!