Začínáš se Steamem? Poznej jeho největší výhody!

11. října 2022

Řekněme si to na rovinu, pokud jsi nadšenec do PC her, můžeš bez Steamu existovat už jen těžko. Množství výhod, které používání této platformy přináší, se totiž jen tak něco nevyrovná. Instalačním cédéčkům už dávno odzvonilo a kdo by chtěl složitě hledat, nakupovat, instalovat různě po netu, když může mít všechno přehledně na jednom místě a k získání nové hry stačí pár kliknutí? Pojďme si ukázat, proč je hráčská platforma Steam tou nejoblíbenější.

Pokud nevíš, jak Steam funguje, jedná se o platformu, která obsahuje:

obrovský obchod s PC hrami všech žánrů a kategorií, velkou komunitu hráčů přidávající herní obsah (recenze, videa, návody…), tvoji hráčskou knihovnu se všemi hrami, které vlastníš a v neposlední řadě také tvůj osobní profil, který můžeš různě tunit a vystavovat tu své herní úspěchy.

Steam můžeš používat přes webový prohlížeč, ale určitě stojí za to si stáhnout aplikaci. Obojí je zadarmo a česky.

Nejhranější online hry na světě i indie kousky pro fajnšmekry

Jak už jsme zmínili, na Steamu najdeš obrovský online obchod s nepřeberným množstvím her, kde si vybere opravdu každý – od tvé ségry, co ráda vaří a nakupuje, až po dědu, který má rád vlaky a letadla (jo, víme, že je to stereotyp, ale je to tak).

Obchod je velmi dobře uspořádaný a přehledný. U každé PC hry najdeš:

trailer, screenshoty ze hry, popis hry vč. systémových požadavků, přehled kategorií, do kterých daná hra spadá, jaké jazyky hra podporuje, kolik stojí, zda mají (nebo chtějí) hru i nějací tví kamarádi (o tom za chvíli) a především spoustu hráčských recenzí (hodně jich je i v češtině), které ti pomůžou se rozhodnout, jestli je hra pro tebe to pravé.

No a když náhodou nebude, můžeš ji na Steamu vrátit (za určitých podmínek – do 14 dnů a pokud jsi nehrál daný titul více než 2 hodiny apod.). Nákup her zvládne každý, funguje to jako na jakémkoliv jiném e-shopu.

Všechny zakoupené hry pak nejdeš ve své Steam knihovně. Dříve jsi měl možná vyrovnaná instalační CD na poličce, aby kámoši při návštěvě hned viděli, kolik her vlastníš, Steam knihovna funguje podobně, jen je digitální. Hry si v ní navíc můžeš třídit do různých kategorií (až jich budeš mít stovky, tak to určitě oceníš). Pomocí jednoho tlačítka si můžeš zobrazit jen hry, které máš už nainstalované, a tedy připravené rovnou k hraní.

Samotná instalace je extrémně jednoduchá, po zakoupení hry ji jen najdeš v knihovně a hned uvidíš velké tlačítko „instalovat“, po kliknutí se instalace spustí a ty jen čekáš, až se dokončí. Odinstalování je podobně snadné.

® Tip: Hry, které se ti líbí, můžeš „sledovat“ a počkat si až budou ve slevě, přijde ti upozornění e-mailem.

Relativně nově nabízí Steam i VR hry, pokud tedy fandíte maximálním herním prožitkům, seženete je tady samozřejmě taky.

Výhody, kterým nejde říct „ne“

Populární onlinovky tu najdeš zdarma. LOLko nebo CS: GO si tedy můžeš s kamarády zapařit, i když jsi zrovna švorc.

Obrovskou výhodou, kterou bychom rádi vyzdvihli, je pak sdílení Steam knihovny s jiným hráčem (často se členem rodiny nebo partnerem). Pokud své knihovny budete vzájemně sdílet, budete mít přístup ke hrám toho druhého – nemusíte je tedy kupovat dvakrát, jednoduše si je vzájemně „půjčíte“. Má to drobné nevýhody, jako třeba tu, že nedostanete každý vlastní sběratelské karty (achievementy ale získáte oba) a že nemůžete oba hrát zároveň (pro multiplayer to tedy bohužel není řešení), ale to jsou jen drobnosti.

U každé hry ve své knihovně navíc vidíte zajímavý přehled o získaných achievementech, o době strávené hraním (která může být někdy až děsivá) a seznam kamarádů, kteří hru také vlastní a případně ji zrovna hrají.

Největší komunita PC hráčů

Na Steamu si můžeš přidat do seznamu přátel kamarády, které už znáš, nebo i hráče, které jsi právě poznal ve hře, a tím si kolem sebe utvořit svou vlastní hráčskou komunitu.

Kromě toho je tu ale obrovská komunita všech hráčů na Steamu. Mnozí z nich jsou aktivní a tvoří komunitní obsah. Ten zahrnuje recenze, videa ze hry, návody (třeba jak překonat obtížné pasáže), nebo diskutování nad zajímavými aspekty hry. U každé hry najdeš tento komunitní obsah, protože se vždycky najde nějaká skupina nadšenců, která ho tvoří.

Steam tě také vždycky upozorní (pokud si to sám nevypneš), když nějaký z tvých kamarádů začne hrát nějakou hru a ty díky tomu víš, že se k němu můžeš třeba přidat.

V rámci komunitního trhu můžeš pak prodávat nejrůznější digitální sběratelské předměty, jako jsou kartičky (které získáváš hraním her), originální smajlíky nebo zajímavé layouty pro tvůj hráčský profil. Na něm si ostatně můžeš vystavit i získané odznaky a achievementy a pochlubit se tak před ostatními hráči.

Prodejem na komunitním trhu se ti přičítají do peněženky Steam peníze, které takto našetřené můžeš poté použít k dalším nákupům (her nebo sběratelských předmětů). Peněženku Steam si můžeš samozřejmě i „dosypat“ penězi ze svého bankovního účtu (v případě, že nechceš každý nákup PC hry platit zvlášť platební kartou nebo přes PayPal). Peněženka se hodí i v případě, že Steam mají vaše děti a vy jim chcete poskytnou jen omezený rozpočet, za který si můžou samy kupovat hry.

Jak na Steamu ještě víc ušetřit?

Kromě toho můžete využít služeb, které čirou náhodou poskytujeme i my, a sice prodej mnohdy levnějších Steam klíčů k PC hrám. Jen pro jistotu – všechny klíče získané pro key4You.cz samozřejmě pochází z oficiálních zdrojů, jsou jasně dokumentované a nejedná se o žádný šedý trh. Jde o zcela legální a legitimní způsob, jak získat skvělé hry.

Navíc u nás můžeš koupit takovou zajímavost, jako je Náhodný steam klíč, a být překvapený třeba i nějakou hrou, kterou by sis vlastně normálně nekoupil, ale ve finále ji oceníš.

Jinak na Stemu (a i u nás) seženeš samozřejmě třeba takové hráčské pecky jako: Kingdom Come, Far Cry, Half Life 2, Mafia II, Final Fantasy XIV, Civilizace 6, Hitman 2 nebo i chuťovky jako třeba The Stanley Parable nebo The Witness.

Tak už nečti a koukej jít něco zapařit!